EKG próba wysiłkowa
Elektrokardiograficzny test wysiłkowy, czyli EKG wysiłkowe lub potocznie próba wysiłkowa, polega na ocenie pracy serca pod wpływem zwiększonego obciążenia fizycznego. Pozwala to monitorować elektryczną czynność mięśnia sercowego, a także ciśnienie tętnicze krwi podczas zwiększonego wysiłku.
Badanie jest nieinwazyjne, jednak przeprowadzane jest w specyficznych warunkach, ponieważ pacjent pozostaje przez cały czas w ruchu.
Wskazania do EKG wysiłkowego:
- podejrzenia zaburzeń rytmu serca,
- zgłoszenia niewyjaśnionych dolegliwości bólowych w klatce piersiowej,
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość,
- nieprawidłowy profil lipidowy,
- przebyty zawał mięśnia sercowego (w ramach kwalifikacji do rehabilitacji),
- wszczepiony rozrusznik serca (w celu oceny jego funkcjonowania).
Badanie wykonuje się również u sportowców w celu wykluczenia wad serca oraz u osob wykonujących zawody wymagające od nich wyjątkowo dobrej kondycji fizycznej.
Lekarz pozostaje obecny przez cały czas trwania próby wysiłkowej. Kontroluje zmiany w organizmie pacjenta oraz sygnalizuje konieczność zwiększenia intensywności pracy, czuwa również nad bezpieczeństwem badanej osoby.
Przygotowanie do badania wysiłkowego:
- Badania nie wykonuje się na czczo, ani po obfitym posiłku. Najlepiej spożyć lekki posiłek ok. 3 godziny przed badaniem.
- Na kilka godzin przed badaniem należy zrezygnować z palenia tytoniu, picia mocnej kawy i herbaty.
- Na 12 godzin przed badaniem nie należy wykonywać intensywnych wysiłków fizycznych.
- Na czas badania poleca się założyć ubrania sportowe oraz wygodne buty.
- Lekarz może równiez zalecić odstawienie leków, które mogłyby mieć wpływ na wynik badania. Należy o to zapytać przed badaniem, ale nie odstawiać ich samodzielnie.
- Badania nie wykonuje się w trakcie infekcji.
Badanie trwa 20-30 min. Tuż przed badaniem lekarz wykonuje EKG spoczynkowe oraz mierzy ciśnienie tętnicze. Podczas testu wysiłkowego pacjent chodzi po bieżni ruchomej lub pedałuje na rowerze stacjonarnym. W trakcie trwania badania EKG wysiłkowego do ciała pacjenta przyklejone są specjale elektrody. Badanie zostaje zakończone po osiągnięciu limitu tętna lub w momencie wystąpienia objawów, które są wskazaniem do zakończenia badania. Na koniec lekarz ocenia reakcję serca na zwiększony wysiłek fizyczny i w razie potrzeby, kieruje Pacjenta na dalsze badania specjalistycze.