11 kwietnia Światowy Dzień Choroby Parkinsona
Obchodzony jest w dniu urodzin Jamesa Parkinsona lekarza , który w 1877 roku opisał objawy choroby. Choroba Parkinsona jest przewlekłym schorzeniem zwyrodnieniowym Centralnego Układu Nerwowego zwanego również Ośrodkowym Układem Nerwowym. Schorzenie to prowadzi do zaniku komórek nerwowych struktury mózgu określanej istotą czarną. Komórki te produkują dopaminę-neuroprzekaźnik umożliwiający przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Dopamina odgrywa ważną rolę w kontroli motorycznej, procesach poznawczych takich jak : uwaga, pamięć myślenie, wpływa m.in. na ciśnienie tętnicze krwi, napięcie mięśniowe i wiele innych funkcji organizmu. W chorobie Parkinsona występuje niedobór dopaminy. Przyczyna choroby nie jest znana. Przypuszcza się, że wpływ mogą mieć czynniki środowiskowe uszkadzające układ nerwowy oraz czynniki genetyczne. Przebieg choroby jest powolny, postępujący wieloletni. Diagnozę stawia się na podstawie przeprowadzonych badań fizykalnych i neurologicznych oraz wywiadu.
Podstawowe objawy choroby to:
Spowolnienie ruchu, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni choć choroba może rozwijać się dużo wcześniej dając w początkowym okresie niespecyficzne objawy.
Niestety jest to choroba nieuleczalna. Krok po kroku wyłącza nas z normalnego funkcjonowania i życia. Postawienie wczesnej diagnozy pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia, co spowolni postęp choroby i pozwoli zostać sprawnym na dłużej. Ważnym elementem procesu leczenia jest rehabilitacja ruchowa jak i zaangażowanie i współpraca wielu specjalistów. Zmaganie się z chorobą znacząco wpływa także na funkcjonowanie i życie rodziny chorego, opiekuna, który musi czasem zrezygnować z własnych marzeń, pasji, życia zawodowego. Całodobowa opieka nad chorym wymaga zaangażowania i poświęcenia co obciąża psychicznie wywołuje stres, frustrację a często uczucie osamotnienia i bezradności, dlatego tak ważne są Grupy Wsparcia pomagające i wspierające opiekunów i chorych w walce z tą nieuleczalną chorobą. www.parkinsonfundacja.pl www.parkinson.sos.pl
Czego zatem unikać by zapobiec chorobom neurodegeneracyjnym? czyli takim, które uszkadzają neurony w naszym mózgu ( choroba Parkinsona, Alzheimera, Huntingtona i wiele innych).
UNIKAJMY!!!
Alkoholu, papierosów, nadmiernej ilości kawy, nadmiernych ilości mięsa czyli odpowiednio się odżywiajmy i prowadźmy zdrowy styl życia. Używki w nadmiarze, niezdrowa żywność bogata w białko zwierzęce jest przyczyną prowadzącą do wzrostu stężenia homocysteiny we krwi (aminokwasu produkowanego przez nasz organizm), którego źródłem jest właśnie białko zwierzęce. Wysoki poziom homocysteiny we krwi sprzyja chorobom neurodegeneracyjnym. Związek ten wykazuje działanie neurotoksyczne przyczyniające się do rozwoju zaburzeń poznawczych-demencji. Poziom homocysteiny w naszym organizmie możemy oznaczyć badając próbkę krwi. Kto powinien mieć wykonane badanie poziomu homocysteiny: osoby z chorobą wieńcową, po udarze, z cukrzycą, z miażdżycą, z hiperlipidemią, z rozpoznanym zawałem serca. O wykonaniu badania oraz interpretacji wyniku zawsze decyduje lekarz.
Dbajmy o siebie i prowadźmy zdrowy styl życia co przyczyni się do poprawienia naszej kondycji fizycznej, psychicznej –zdrowia.
Gdy zauważymy niepokojące nas objawy u siebie lub bliskich zwróćmy się o poradę do specjalisty aby w przyszłości uniknąć niepełnosprawności i pozostać sprawnym na dłużej.
Opracowała: mgr Małgorzata Stanisławczyk
specjalista ds. promocji zdrowia